NS MAS České republiky
Národní síť Místních akčních skupin České republiky, z.s.

Následujte českého LEADERa v Jeseníkách

Ve dnech 21. – 24. června 2022 se na Šumpersku v Loučné nad Desnou uskuteční mezinárodní akce, která odstartuje předsednictví v Radě EU v oblasti rozvoje venkova.

Ve dnech 21. – 24. června 2022 se na Šumpersku v Loučné nad Desnou uskuteční mezinárodní akce, která odstartuje předsednictví v Radě EU v oblasti rozvoje venkova. „Více než tři stovky zahraničních účastníků se přijedou na konferenci LINC 2022 inspirovat našimi venkovskými projekty, nápady a zároveň hledat příležitosti ke spolupráci. Akce do regionu přiláká i přední evropské politiky. Zlatým hřebem pak budou tradiční Olympijské hry LINCU, při kterých nezůstane ani jedna noha suchá z vodních radovánek a úsměvy se rozzáří na obličejích nejen účinkujících, ale i diváků. Týmy budou totiž soutěžit ve sportovním klání v kuriózních sportovních aktivitách a naváží tak na světový věhlas HER BEZ HRANIC,“ sdělil Radim Sršeň, předseda MAS Šumperský venkov a náměstek Ministerstva pro místní rozvoj.

A co název konference LINC představuje? Je v něm ukrytá zkratka z prvních písmen, tedy:

LEADER – metoda, která pomáhá „zespoda“ rozvíjet venkov na základě společného rozhodnutí obcí, podnikatelů a neziskového sektoru

Inspired – inspirativní příklady dobré praxe

Network – mezinárodní síťování místních akčních skupin (MAS), ministerstev a aktérů zabývajících se rozvojem venkova napříč evropskými regiony

Community – komunita neboli spolupráce aktivních lidí

Hlavním tématem konference, kterou na sever Moravy přináší MAS Šumperský venkov, je rozvoj venkova a problematika využití nástroje LEADER/CLLD (komunitně vedeného místního rozvoje). Ve využití nástrojů LEADER/CLLD je Česká republika – co do šíře využití z hlediska témat i alokace – vlajkovou lodí v rámci celé Evropské unie. „Akce se kromě zástupců venkovských regionů napříč EU i zemí Balkánu a Východního partnerství zúčastní také delegace poslanců Evropského parlamentu, zástupci Evropské komise, Evropského výboru regionů a další klíčoví aktéři rozvoje venkova,“ upřesňuje Radim Sršeň, náměstek Ministerstva pro místní rozvoj.

Účastníci a jejich mlsné jazýčky se s regionem budou moci seznámit i díky kulinářským zážitkům v podhůří Jeseníků, např. v zámeckém areálu Velké Losiny či Rapotíně. Nabízí se ochutnávka dobrot regionálních značek Jeseníky originální produkt a Haná regionální produkt, jako jsou Velkolosinské pralinky, pivo Zlosin, tvargle, šípkové víno, máslové trubičky, čerstvé ovčí a kravské sýry z Brníčka a domů si účastníci mohou dovézt vyhlášené delikatesy z rodinné konzervárny Via Delicia. Jedna z exkurzí zavede návštěvníky i na levandulovou farmu a degustační levandulové menu bude servírováno v nově otevřeném levandulovém bistru v Úsově.

„Na organizaci spolupracujeme s MASkami napříč Olomouckým krajem, i mimo něj. Společně pro účastníky připravujeme nejen zajímavé semináře, ukázky našich úspěšných venkovských projektů, ale i spoustu zážitků, které jim umožní poznat Česko a specifika Jeseníků,“ dodává za organizační tým Jakub Dolníček.

Program ke stažení zde: https://www.linc2022.eu/program-4

Národní síť Místních akčních skupin