Bližší pohled na stávající REScoops ukazuje, že jsou různorodé, pokud jde o vlastnictví, správu, organizační strukturu, rozsah činností, typ činností, použité zdroje energie, mix financování atd. Nejběžněji se od sebe liší svou velikostí, projekty a aktivitami.
Některé REScoops jsou relativně malé. Mají méně členů a zabývají se pouze malými projekty v oblasti obnovitelné energie (obvykle solární panely). Jiné REScoops mají mnoho členů, existují také veliké REScoops. Například společnost Ecopower (Belgie) má téměř 50 000 členů a vlastní 17 větrných turbín, 3 vodní elektrárny, 320 solárních panelů a 1 kogenerační zařízení využívající řepkový olej. Zkušenosti ukazují, že je snazší přesvědčit členy, jakmile bude spuštěn váš první projekt, nebo když budou mít členové příležitost získanou energii sami využít.
REScoop obvykle investuje do projektů, které vyrábějí energii z místních obnovitelných zdrojů energie. Některé REScoops investují pouze do větrných turbín (Wind Coops), zatímco jiné omezují své investice na solární panely (Solar Coops). Mnoho REScoopů však tyto zdroje kombinuje a při výrobě energie se spoléhá na různé obnovitelné zdroje energie. Koneckonců, energie je stále potřebná, když slunce nesvítí nebo vítr právě nefouká. Bronsgroen (Belgie) investoval s cílem zlepšit svůj energetický mix do projektů větrné, solární a biomasy. Některé REScoops omezují své investice na energii z obnovitelných zdrojů, ale mnoho se také zabývá otázkou energetické účinnosti. Například Courant d’Air (Belgie) využívá část svých příjmů k financování opatření na zvýšení energetické účinnosti ve veřejných budovách.
Většina REScoops vyrábí energii z obnovitelných zdrojů. Někteří tyto projekty financují, zatímco jiní je rozvíjejí od nuly. Existují také REScoops, které zajišťují jejich další provoz. Některé REScoops také dodávají obnovitelnou energii svým členům. Například Enercoop (Francie) je jediným dodavatelem obnovitelné energie ve Francii. Existují také REScoops, které dokonce provozují vlastní distribuční síť. Například EWS (Německo) vlastní distribuční síť a pomáhá ostatním následovat tento příklad. Jiné REScoops pomáhají svým členům a místním úřadům při přijímání opatření na zvýšení energetické účinnosti ve svých domovech nebo ve veřejných budovách.
Postupně vám představíme nejlepší příklady činnosti REScoops a pilotní projekty, na nichž spolupracují.
Videa a podcasty ke komunitní energetice
(Ve videích si můžete zapnout české titulky)
What is an Energy Cooperative?
The Energy Transition to Energy Democracy
CITYnvest – How energy cooperatives can work on energy efficiency
REScoop MECISE – Citizen-led renovation
Podcast on energy communities